Szakértelem, gyakorlat és életre szóló kapcsolatok 1870 óta.

AZ UNIVERZUM TITKAI NYOMÁBAN: Kutatók Éjszakája az Eötvös József Főiskolán

Szeptember 29-én, pénteken a bajai Eötvös József Főiskola is csatlakozik a Kutatók Éjszakájához. Kozmikus hazánk: a Naprendszer és annak kutatása áll a programok fókuszában.

Kutatók Éjszakája az EJF-en

Programok: 

17:00-22:00 Mini Naprendszer sétány

Első alkalommal kerül bemutatásra az érdeklődő bajai közönségnek a remények szerint jövőre megvalósuló köztéri Nap szimbólum 1:1 arányú felfújható változata (3 m átmérőjű), és a közeljövőben az 55-ös út menti kerékpárút megfelelő körültekintéssel kitűzött pontjain felállítandó bolygó táblák. Az egyes táblákon Naprendszerünk egyes bolygóinak főbb adatait, néhány jellemző tulajdonságát mutatjuk be, és a 3 m átmérőjű Naphoz viszonyítva látható lesz relatív méretük is. A tényleges távolságok az Aula méretei miatt nem lesznek arányosak, de a tárlatvezetés során el fog hangzani, hogy ugyanebben a méretarányban milyen távolságokban kell elképzelni a lekicsinyített bolygók helyét.

17:00-20:00 Dr. Patocskai Mária: Játékos természetismereti kísérletek óvodásoknak és kisiskolásoknak
A környező világ természettudományos megismerésének egyik hatékony módszere kisgyermekek számára az egyszerű, játékos kísérletek eredményeinek élményszerű megtapasztalása. A részvevők interaktív módon részt vehetnek számos játékos vizsgálatban. Például hogyan lehet a víz felszínén levő gyufaszálakat egy csepp szappannal megmozdítani? Miért nem folyik ki a víz a gézzel fedett, fejére fordított üvegből? Hogyan tudjuk ugráltatni a sószemcséket egy vékony, műanyag fólián? Ilyen és ehhez hasonló játékos kísérletekbe kapcsolódhatnak be a részvevők.

17:00-20:00 Dr. Patocskai Mária: Milyen gyorsan terjed a hang és a fény? A hang- és fénysebesség mérése egyszerű módszerekkel
A mérésekből kiderül, hogy a hang vagy a fény terjed gyorsabban, és hogyan lehet egyszerű eszközökkel megmérni e kétféle hullám sebességét. 

18:00-19:00 Dr. Jäger Zoltán: Csillagászati kísérletek kisiskolásoknak
A méretarányos Naprendszer mini sétány mellé interaktív bemutatóval kedveskedünk a fiatalabb diák látogatóknak: kézbe vehetnek néhány éve Afrikában talált valódi meteoritot, megnézhetik egy meterit vékonycsiszolat színpompás képét polarizációs mikroszkópban, és megismerkedhetnek azzal, hogy hogyan határozhatják meg egy megtalált meteoritgyanús kődarabnak a mibenlétét, valamint bemutatjuk, hogyan történik a tűzgömbök megfigyelése nap mint nap hazánk területén. Hat helyen, köztük Baján is üzemeltet a bajai csillagvizsgáló teljes-égbolt tűzgömbkamerát, amelyek képeinek kimérése után ki is tudják a bajai kutatók számolni, hogy hová hullhattak le a szétrobbant tűzgömb esetleg megmaradt darabjai. Végül színképelemző készüléket és hőkamerát is kipróbálhatnak a diákok, amelyek a tűzgömbök és a Naprendszer más égitestjeinek a kutatásában is fontos szerepet játszanak.

19:00-20:00 Szakmai tárlatvezetés valódi meteoritok bemutatásával a Mini Naprendszer sétányon

20:00-21:00 Dr. Hegedűs Tibor: Magyarok az űrben? A magyar űrkutatás múltja és jövője
Alig néhány nappal a Kutatók Éjszakája után (október 4-én) ünnepli a világ az Űrkutatás Nemzetközi Napját, emlékezve a Föld körüli pályára elsőként sikerrel feljuttatott Szputnyik-1 műholdra. A vetített képes prezentációban felelevenítjük hazánk múltbeli hozzájárulását az emberiség űrtevékenységéhez. Hadi célokra használt rakétákról már a muhi csata idejéből maradt fenn írásos feljegyzés. Az 1848-as szabadságharcban már nagy számban használt "röppentyű" néven Congréve-féle rakétákat a magyar honvédség, amely fejlesztésben Bem tábornok is részt vett. A XIX. században több nevet is érdemes megemlíteni, akik valamilyen mérnöki újítással részt vettek a rakétatechnika továbbfejlesztésében, majd a XX. század közepének két világhírű magyar űrkutatója: Kármán Tódor és Bay Zoltán említendő meg. A szocializmus 40 éve alatt az INTERKOZMOSZ együttműködés adott lehetőséget hazánk fizikusainak és mérnökeinek nemzetközi műholdakhoz történő komplett részegységek (kamerák, számítógépek, tápellátás, stb.) megtervezése és megépítése terén - de még a mai fiatalok is büszkék Farkas Bertalan űrrepülésére, ami a kicsúcsosodása volt az akkori magyar űrtevékenységnek. Napjainkban fejlődőben van a sokféle területen működő kisebb-nagyobb űripari cégek tevékenysége, számtalan, 100%-ban magyar készítésű nano műhold járt sikerrel az űrben, és további ígéretes programok elé nézünk, ami közel fél évszázad után ismét professzionális, kiképzett magyar űrhajós(ok) űrbe juttatását is célul tűzte ki. Ezekről, és szűkebb pátriánk, Baja űrkutatásban játszott egykori és jelenlegi szerepéről is hallhatnak a résztvevők.