PÁLYÁZAT
„Magyarország és a közép-európai térség az Európai Unióban, az Európai Unió a világban” címmel egyetemek és a főiskolák hallgatói számára az alábbi témakörökben:
- Egy szabadon választott uniós politika legújabb fejleményeinek értékelése.
- Az EU fejlődésének lehetséges irányai (föderális Európa vs. erős, szuverén tagállamokra épülő EU); tagállami és uniós intézményi álláspontok.
- Az Európai Unió alapértékei és védelmük: hatásköri, eljárási és hatékonysági szempontok.
- Az EU Tanácsa 2024. második félévi magyar elnökségének eredményei. Az Európai Unió helyzete az intézményi átalakulás fényében.
- Az uniós bővítéspolitika helyzete. A 2004. évi vagy az azóta történt EU-bővítések értékelése.
- Európa versenyképessége és az azzal kapcsolatos legújabb fejlemények.
- A 2009. decemberben hatályba lépett Lisszaboni Szerződés alkalmazásának értékelése.
- Energiahelyzet Európában – rövid és hosszú távú megoldások.
- Az Európai Unió válasza az új globális kihívásokra (pl. háborús konfliktusok, migráció, klímaváltozás, természeti katasztrófák, demográfia).
- Védelmi együttműködés Európában.
- A mesterséges intelligencia szabályozása és gyakorlati alkalmazása.
- Az Európai Unió stratégiai autonómiájának kérdései (pl. hozzáférés a kritikus fontosságú nyersanyagokhoz, a nulla nettó kibocsátási célt szolgáló ipar).
- Az őshonos nemzeti közösségek helyzetének védelme és előmozdításának lehetőségei az Európai Unióban (különös tekintettel az identitás kérdésére Európában, vagy az őshonos közösségekhez kapcsolódó polgári kezdeményezésekre).
A pályázatra a magyarországi felsőoktatási intézmények alap-, mester- vagy osztatlan képzésében részt vevő, valamint a Magyarországgal szomszédos államok magyar nyelven is oktató felsőoktatási intézményeinek 30 évnél fiatalabb, nappali vagy levelező tagozatos, aktív státuszú hallgatói jelentkezhetnek. Az életkor megítélésénél a pályázat beküldésének határideje irányadó.
Pályázni magyar nyelvű pályaművel lehet, amely a meghirdetett témakörök közül egy témát vizsgál. Az előző évek dolgozatait nem lehet újból benyújtani. A pályaműveket, valamint a szükséges mellékleteket elektronikusan kell benyújtani. A pályázat formai követelményeit, valamint az adatkezelési tájékoztatót a függelék tartalmazza.
A pályázatot jeligével kell ellátni, s az nem tartalmazhatja a szerző nevét. Érvénytelen az a pályamű, amelyből a szerző személye megállapítható. A pályaművet és külön mellékletben a pályázó nevét, születési dátumát, postacímét, telefonszámát, e-mail-címét, az adatkezelési tájékoztató megismerésével kapcsolatos nyilatkozatát, továbbá hallgatói jogviszonyának igazolását egy e-mailben kell megküldeni az alább megjelölt címre. Az Országgyűlés Hivatala biztosítja a pályaművek anonim kezelését és elbírálását.
A pályázatot elektronikus formában az alábbi email címre kérjük megküldeni: eupalyazat@parlament.hu
Az e-mail tárgyában a következőt kérjük megjelölni:
„A pályázat jeligéje, dr. Bárány Tibor főigazgató-helyettes úr részére”
A pályázat beküldésének határideje: 2025. március 31. (hétfő)
A pályázatokat az Országgyűlés elnöke által felkért szakértőkből álló bírálóbizottság értékeli, amely fenntartja magának a jogot, hogy – a pályaművek minőségére figyelemmel – egyes helyezéseket ne ítéljen oda vagy több helyezettet javasoljon díjazásra.
A pályázat díjazása:
I. helyezett 500 000 Ft
II. helyezett 400 000 Ft
III. helyezett 300 000 Ft
valamint két különdíj, egyenként 200 000 Ft
(A pályázati díjakat adó és társadalombiztosítási járulék terheli.)
A díjazottak a fenti pénzjutalmon felül, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének felajánlásából brüsszeli tanulmányúton vehetnek részt.
A pályázat eredményhirdetésére és a díjkiosztásra előreláthatóan 2025 tavaszán kerül sor az Országházban. A díjnyertes pályaműveket az Országgyűlés Hivatala honlapján, elektronikus formában megjelenteti.
Budapest, 2024. november 29.
Részletek: https://www.parlament.hu/documents/d/guest/eu_palyazat-kiiras-2024-final