Az Eötvös József Főiskola idén is tudományos konferenciát szervezett a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából 2023. november 15-én. A program keretében plenáris- és szekcióelőadások, díjátadó és workshopok várták a résztvevőket.
A vendégeket dr. Szilágyiné dr. Szinger Ibolya rektor köszöntötte.
A konferenciát dr. habil. Tóth Sándor Attila főiskolai tanár, a Tudományos Bizottság tagja, a Danubius Noster című folyóirat szerkesztője nyitotta meg.
A közönség két plenáris előadást hallhatott a pedagógus- és a gazdasági képzésekhez illeszkedő témában. Bajzáth Máriát mese- és erdőpedagógus, a Népmesekincstár mesepedagógia program kidolgozója Népek meséi - Mesék és mesélés a neveléstudomány szolgálatában címmel tartott előadást.
A főiskola meghívására dr. Mezei Cecília a Széchenyi István Egyetem egyetemi docense; a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa Zöldülő Európa, zöldülő városok című előadásával hívta fel a hallgatóság figyelmét.
Az Eötvös József Főiskoláért Alapítvány az idei évben is alkotói pályázatot hirdetett a főiskola hallgatói és oktatói részére tudományos és művészeti tevékenységük elismerésére. Hallgatók közül Zsifkovics Nikolett, IV. évfolyamos német nemzetiségi tanító szakos hallgató babarci karácsonyi játéka I. helyezést ért el, jutalmat kapott. Az oktatóknál Horváth Réka, főiskolai tanársegéd; dr. Keresnyei Krisztina, főiskolai adjunktus és dr. Kosóczki Tamás, főiskolai docens jutalomban részesült. Megosztott első helyezés született: Pajrok Andor, főiskolai adjunktus és Szabó Áron, mesteroktató munkáját jutalmaztuk.
Délután három szekcióban zajlott a munka, a konferencia előadói eredményeikről, kutatásaikról számoltak be. Külföldi vendégeket Bosznia-Hercegovinából, Horvátországból, Romániából és Szerbiából fogadott a főiskola.
Workshopok is szerepeltek a programkínálatban: Bajzáth Mária a Népmesekincstár mesepedagógia módszereiről és eszközeiről tartott szakmai műhelymunkát.
Szűcsné Tóth Zsuzsanna az EJF tanársegédje könnyen alkalmazható önismereti technikákat és játékokat mutatott be.
Kísérőprogramja volt a rendezvénynek kettő, az alkalomra berendezett kiállítás. Bajzáth Máriáról és az általa kidolgozott Népmesekincstár mesepedagógiai programról állítottunk össze tárlatot, amely során szemléltettük, hogy a mesék és a mesélés hogyan tud a neveléstudomány szolgálatába állni.
Másik esetben a tudományt jártuk körbe a könyvtárunk állományában található könyvek segítségével, melyek a tudományos kutatásokon, a híres tudósokon és Nobel-díjasokon keresztül a tudományfilozófián át még a tudomány humoros oldalát is bemutatták.