Az Eötvös József Főiskola iskolatörténeti kiállítása
A Magyar Tudomány Ünnepének keretében 2021. november 17-én újranyitott az iskolamúzeum, amely egy egykori tanyasi iskola osztálytermét mutatja be, illetve a Bács-Kiskun megyei tanyasi iskoláknak állít emléket. A múzeumban a főiskola történetének dokumentumait is bemutatjuk.
Szeretettel várjuk az érdeklődőket!
Időpont-egyeztetés céljából Marosvásárhelyi Adrienn kereshető az alábbi elérhetőségeken.
Telefon: (79) 524-624/348-as mellék
E-mail: marosvasarhelyi.adrienn@ejf.hu
Ismerje meg a főiskola állandó iskolatörténeti kiállítását!
Az iskolatörténeti emlékek gyűjtése, őrzése az 1980-as évektől folyik a Képzőben. Az első kiállítás Eötvös József születésének 175. évfordulóján, 1988-ban nyílt meg.
A gyűjtőmunkának új lendületet adott az 1996-os országos ünnepségsorozat, a magyar iskolák 1000 éves múltjának megünneplése. 2017. február 1. napjától a műszaki intézetek kiváltak az intézményből, így az elmúlt néhány év megpróbáltatásai megakasztották a múzeumi anyag kezelését, gyarapítását, de 2021-ben megkezdődhetett a múzeum újraélesztése.
A főiskola Szegedi úti főbejáratán belépve balra fordulva a folyosó falain őrizzük és mutatjuk be a korábban Bács-Kiskun megyében működött kisiskolákról készült fotókat.
Az iskolatörténeti múzeum egyik helyiségében kaptak helyet a tárgyi emlékek, és tárlókban a Képző első évtizedeire vonatkozó dokumentumok.
A tárgyi emlékek néhány darabja régi, népi használati eszközök, többsége azonban valóban az oktatáshoz kapcsolódik. Maradtak fenn tablók, fényképek, értékes emlékeink viszont a korábbi, már említett évforduló alkalmából begyűjtött osztálytermi berendezési tárgyak, szekrények, harmónium, tanári asztal, padok, táblák, golyós számológépek, térképek, képek, egyéb szemléltető eszközök, kupák, plakettek. A kisiskolák tantervi felszereléséhez szorosan hozzátartoztak a misézéshez szükséges tárgyak, a mi esetünkben Mária és Jézus szobra, gyertyatartók, keresztek.
A tanterem egyik falán, a történeti anyagokat bemutató tárlók felett néhány kép látható, művész-tanárok, pl. id. és ifj. Éber Sándor, Weinträger Adolf, Kovács László festményei.
Az anyagok egyik fontos csoportja a hagyatékok. Oktatói és tanulói emlékek egyaránt tartoznak ide, az oklevelektől a napló feljegyzésekig gazdag a gyűjtemény.
A meglévő tablók száma igen csekély, sajnos a háborúk elsodorták nagy részüket. Rendelkezésre állnak az épület tervezésének rajzai, tanári értekezletek feljegyzései, oktatók személyi anyagai, tudományos írásai, publikációi.
Nem lehet meghatottság nélkül kézbe venni azokat a régi lapokat, füzeteket, melyek őrzik, hogyan készült Miskolczy Ferenc az óráira, mik voltak a céljai, hogyan tanított.
A pedagógiai segédkönyvek, vezérkönyvek fejlesztése Eötvös József szívügye volt, 1931-ben jelent meg Barcsai József és Barcsai Károly Népiskolai Módszertan könyve. Barcsai József bajai születésű volt, 1903 és 1938 között a Képző rendes tanára, neveléstant, logikát, lélektant, neveléstörténetet tanított, és tanítási gyakorlatokat vezetett.
A pedagógiai és pszichológiai témájú könyveink között ritka kincsek találhatók, például Éltes Mátyás 1914-ben kiadott A gyermeki intelligencia vizsgálata.
Az állami tanítóképzés korai időszakában a bajai képezde igazgatói, tanárai között tudós tanárok, nemzetközi elismertségű kutatók, művészek voltak, pl. Dr. Bartsch Samu, Dr. Margalits Ede, Bellosics Bálint, id. és ifj. Éber Sándor, Iványi Ödön. Az Ő pályaképük, a családi vonatkozások, helyi érdekességek feltárása, a napjainkban is elismerésre méltó módszertani munkájuk, eredményeik megismerése élővé teszi a múltat.
Gazdag a tantervek, utasítások, módszertani kézikönyvek, naplók gyűjteménye. Maradtak fenn térképek, tankönyvek, iskolai füzetek, szemléltető anyagok.
Az anyaggyűjtést és -rendezést tovább folytatjuk, köszönettel fogadjuk egykori hallgatóink és kollégáink látogatását, emlékeit, tanulmányaikhoz és tanítási gyakorlatukhoz kapcsolódó anyagaikat.
Szöveg: Dr. Sztanáné dr. Babits Edit