Az Eötvös József Főiskola a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából konferenciát rendezett 2024. november 20-án.
A tudományos tanácskozás célja az volt, hogy ismertesse az aktuális kutatásokat, ösztönözze az interdiszciplináris együttműködéseket, valamint tisztelegjen a tudományos munkák eredményei előtt. Az eseményt plenáris ülés, szekcióelőadások, zenei műsor, workshop és kiállításbemutató is színesítette. A főiskola által szervezett rendezvény a Magyar Tudományos Akadémia által minden évben megszervezett Magyar Tudomány Ünnepe programsorozathoz kapcsolódott.
A konferencia résztvevőit dr. Szilágyiné dr. Szinger Ibolya, az EJF rektora köszöntötte. A bajai találkozó lehetőséget nyújt kollégáink, hallgatóink és hazai, valamint külföldi felsőoktatási intézmények munkatársai kutatási eredményeinek bemutatására. Külön öröm számunkra, hogy számos határon túli partnerintézményünk képviselteti magát a tudományos diskurzuson. A magas színvonalú előadások segítik a résztvevők naprakész tudásának bővítését, a szakmai tapasztalatcserét – mondta beszédében.
A rendezvényt dr. habil. Tóth Sándor Attila, a főiskola Tudományos Bizottságának tagja, a Danubius Noster című folyóirat szerkesztője nyitotta meg. Mint közölte, a tudomány minimum két csoportra osztható: társadalom- és humán tudományokra. Előbbi naponta közvetlenül hat a társadalomra, hiszen azzal foglalkozik, ami megtörtént, míg utóbbi hatásai inkább közvetett módon érvényesülnek, arra fókuszál, ami megtörténhet.
A főiskola pedagógusképzésben résztvevő hallgatói zenés műsorral készültek: Ács Lilien, I. évfolyamos tanító szakos hallgató fuvolázott; Vankó Virág, I. évfolyamos óvodapedagógus szakos hallgató Nemes Nagy Ágnes: Tanulni kell című versét adta elő, amely dr. Kosóczki Tamás, főiskolai docens improvizatív zenei reflexióival egészült ki. Zárásként Kontár Kristóf I. évfolyamos tanító szakos hallgató játszott harmonikán.
A folytatásban prof. dr. Hamar Pál, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Pedagógiai Tanszékének egyetemi tanára tartott plenáris előadást Tantervelméleti és tantervfejlesztési tendenciák a NAT 2020 tükrében címmel.
A plenáris előadás után az Eötvös József Főiskoláért Alapítvány által meghirdetett alkotói pályázat eredményhirdetésére került sor. A főiskola oktatói közül dr. Keresnyei Krisztina, főiskolai adjunktus és Szabó Áron, mesteroktató munkája megosztott I. helyezést ért el; Szabó-Szettele Katinka, főiskolai tanársegéd pályaműve különdíjban részesült. A hallgatók is szép eredménnyel pályáztak: Horeczki Barbara, II. évfolyamos gazdálkodási és menedzsment szakos hallgató I. helyezett lett, míg Bede Gyöngyi, II. évfolyamos tanító szakos hallgató különdíjat kapott. A jutalmakat dr. Sztanáné dr. Babits Edit, az alapítvány kuratóriumának elnöke és Bakonyiné dr. Kovács Bea, a Tudományos Bizottság elnöke adta át.
A délutánt a Kortárs Galériában tartott kurátori tárlatvezetés indította. Koppány Attila, festőművész Geometric című kiállítását dr. Marczin István, kurátor mutatta be a látogatóknak.
Ezt követően hét szekcióban közel 60 előadó ismertette kutatómunkáját, köztük a pedagógusképzés, a gazdaságtudományok, valamint a humán- és reáltudományok területéről érkező szakemberek.
Különlegessége volt a konferenciának, hogy a főiskola hallgatói TDK szekció keretein belül nyújtottak bepillantást saját kutatási munkatervükbe, valamint a már megkezdett tudományos munkájuk eddig elért eredményeibe.
Szűcsné Tóth Zsuzsanna és Kocsis Júlia az EJF Gazdálkodási Intézetének munkatársai a rendezvény kísérőprogramjaként Nagy magyar találmányok modern szemmel címmel nyitott workshopot szervezett. Az alapműveltséget fejlesztő eseményen a Bajai SZC Bányai Júlia Technikum és Szakképző Iskola 9. és a 10. évfolyamos diákjai vettek részt. A program célja a magyar feltalálók és találmányaik széleskörű szemléltetése volt.
A Magyar Tudomány Ünnepe inspiráló alkalmat biztosított a résztvevőknek a közös gondolkodásra, új együttműködések kialakítására.
Ezúton is köszönetünket fejezzük ki előadóinknak és résztvevőinknek, amiért aktív közreműködésükkel hozzájárultak a konferenciánk sikeréhez. Külön köszönet illeti előadóinkat, akik magas színvonalú prezentációikkal és szakmai tapasztalatuk megosztásával emelték az esemény rangját. További sikeres munkát kívánunk, és reméljük, hogy a jövőben is találkozhatunk!