Szakértelem, gyakorlat és életre szóló kapcsolatok 1870 óta.

Kettős karrier életpálya modell

Az Eötvös József Főiskola az élsportolók számára a kettős karrier életpálya modell segítségével biztosítja a tanulmányi és életpálya-tanácsadást, amelynek első változatát a Sportszakmai Fejlesztési Terv tartalmazta és végleges verziója 2013. december 29-én került benyújtásra a Magyar Egyetemi és Főiskolai Sportszövetség számára a TÁMOP- 4.1.2.E-13/1/KONV kódszámú pályázat kötelező együttműködő partnereként. Ezen modell folytatásaként 2017. november 4-én készült el az új Intézményi Sportszakmai Fejlesztési Program „Az Eötvös József Főiskola testmozgást és egészségnevelést szolgáló tevékenysége a sportaktivitásban részt vevők arányának növelésére” címmel, amely már az EFOP-3.4.3-16-2016-00003, a „Felsőoktatás intézményi fejlesztések a felsőfokú oktatás minőségének és hozzáférhetőségének együttes javítása érdekében” című pályázathoz íródott.

Élsportolói életpályamodell – mentorrendszer
A Sportiroda meghatározó koordináló szerepet játszik a Mentorprogram megvalósításában is, mely az élsportolók felsőoktatásba történő könnyebb integrációját hivatott elősegíteni. 
A mentorrendszer célja – a Sporttörvényben megfogalmazott Kettős életpálya modell részeként –, hogy segítse az élsportolók sportolói és tanulmányi feladatainak összehangolását. A mentorrendszerben érintett sportolók javasolt köre: 

  • bővebb kör: Héraklész Csillagprogramban érintett hallgatók, valamint az olimpiai és Universiade sportágak korosztályos és válogatott sportolói, valamint az egyetemi világbajnokságokon érmet szerzők
  • szűkített kör: az olimpiai kerettagok.

A munka első fázisában helyzetfelmérést végeztünk, megvizsgáltuk, hogy mely hallgatók sportolnak versenyszerűen, milyen sportágakban és mely egyesületekben teszik ezt. Megnéztük azt is, hogy az érintett hallgatók hol tartanak a tanulmányaikban, majd az alábbi témaköröket beszéltük meg: 

  • Hol tart a sportoló a sportpályafutásában?
  • Milyen eredményei vannak, mik a jövőre vonatkozó céljaik?
  • Milyen formában, milyen gyakorisággal zajlanak az edzések?
  • Melyek azok a problémák, amelyek az Eötvös József Főiskolán folytatott tanulmányaik során felmerültek?
  • Miben várnak segítséget az élsportoló hallgatók?
  • Melyek azok a lehetőségek, amelyek segítenék a tanulmányaik teljesítését és az eredményes sportolói pályafutást?
  • A követelmények megtartása mellett milyen tanulmányi feltételekre lenne szükségük?

A felmérés konzekvenciáit levonva, olyan tanulási környezet kidolgozása volt a cél, amely jobban segíti az élsportoló hallgatók tanulmányait, a követelmények teljesítését az élsportolói pályafutásuk mellett. A főiskola intézményi és képzési struktúráját figyelembe véve kiválasztottuk az egyes karokon a mentorokat, felkértük őket a közös munkára. A mentorokkal együttműködve került kidolgozásra a sportoló hallgatók kettős karrierének elősegítésére egy rugalmasabb tanulmányi rend (egyéni tanrend) az Eötvös József Főiskolán. 

Az érintettek (kettős karrierre esélyesek) felkutatása 
• A vonzáskörzet középiskoláiban 
A tehetséges, kiemelkedő sportteljesítményre képes tanulók felkutatása, informálása a kettős karrier lehetőségéről és a támogató kedvezményrendszerről, illetve a leendő főiskolai hallgatók szakválasztásának segítése a sportiroda vezetőjének és helyettesének, továbbá Baja város és Bács-Kiskun megye középiskoláinak (az EJF sportirodájával kapcsolatot tartó képviselőinek és a végzős osztályok osztályfőnökeinek) közös feladata. Kiemelt figyelmet fordítunk a sporttagozatos középiskolák (pl.: Bereczki Máté Szakképző Iskola és Sportiskola, Kecskeméti Sportiskola) tanulóinak tájékoztatására.  
• A főiskolai hallgatók körében
Az első éves hallgatók sportolási szokásait és elért eredményeit, illetve igényeit, motivációját beiratkozáskor, kérdőíves kikérdezés formájában mértük fel.  
Az érintettek igényeinek felmérése
Az EJF Hallgatói Sportiroda mentorálási koordinátora – személyes beszélgetés keretében, vagy e-mailben – egyenként tájékoztatja az élsportolókat a kettős karrier lehetőségéről, valamint az azt támogató (elősegítő) kedvezmények és szolgáltatások köréről, majd felméri igényeiket.
A mentorálási koordinátor és a mentorok (tutorok) feladatai
A hallgatói sportiroda mentorálási koordinátora – az EJF együttműködő partnereivel, továbbá az EJF oktatóival közösen – kiépíti a hallgatóra szabott tanulmányi utat kísérő általános szolgáltatásokat. A különleges tehetségű sportolók felkutatása és igényeik felmérése után mentortanárt (tutort) keres az élsportoló mellé. Az egyéni tanrendű tanulmányi utat támogató szolgáltatások, módszertan és kedvezményrendszer kidolgozása és fejlesztése, továbbá az (egyes) ajánlott szako(ko)n a szakmai orientáció megteremtése a mentortanár, a szakcsoportvezető és az intézetvezető feladata. A szak oktatóival közösen ki kell dolgozniuk egy minimum 4 félévet átfogó karrier programot, melyet az érintett hallgatók és a HÖK elnöke, továbbá a sportért felelős alelnöke véleményezhet, bevezetéséről pedig az EJF Szenátusa dönt. Hasonlóan a hallgatói sportszolgáltatások fejlesztéséhez, itt is a fokozatosság elve érvényesül (először a legkiválóbbakat kiemelni stb.). 


Király István hallgatónk kiemelkedő sportoló triatlonban, számos országos és világkupa helyezés mellett legjobb eredménye a világbajnoki 8. helyezés U23-as korcsoportban. A sport és a tanulmányok egyaránt fontosak számára, melyhez az EJF-en maximális támogatást biztosítunk.
István úgy gondolja, hogy amikor a versenysportot befejezi, vállalkozást szeretne indítani. Az ehhez szükséges tudást Baján, a gazdálkodási és menedzsment szakon sajátítja el. A versenyzés mellett egyéni tanrenddel tudja teljesíteni a kurzusokat, melyben tanáraitól szakmailag és emberileg is minden segítséget megkap.
István a 2016. június 11-12 között megrendezésre kerülő fonyódi Triatlon MEFOB-on I. hely lett.

Király István biciklizés közben

 

Király István futás közben

Utolsó módosítás időpontja

2020. augusztus 10.